wtorek, 30 października 2012

Dieta Atkinsa

Atkins zaleca komponowanie posiłków z naciskiem na połączenie tłuszczy z białkami, a unikanie pokarmów z cukrami prostymi i złożonymi.
 
Dieta Atkinsa podzielona jest na 4 etapy. W fazie 1. ograniczamy spożywanie węglowodanów do 20 g dziennie. Możemy jeść wszystkie gatunki mięsa, ryb i drobiu, owoców morza, jaj, serów pleśniowych, a także wszystkie tłuszcze roślinne.

Należy unikać: pieczywa, owoców, produktów zbożowych, warzyw zawierających skrobię, chudego nabiału i kofeiny. Zabroniony jest także cukier, dżem, miód i wszystkie słodycze.

Po dwóch tygodniach przechodzimy do fazy 2. Zwiększamy spożycie węglowodanów do 30 g, możemy również jeść warzywa, owoce jagodowe, nadal jednak bazujemy na tłuszczach i białkach. W fazie 2. i 4. jemy tyle węglowodanów, aby nie przybrać na wadze i staramy się nie łączyć ich z rybami, jajkami i mięsem. Podczas trwania całej diety należy pić wodę niegazowaną, możemy również pić kawę i herbatę (niesłodzoną), ale w bardzo małych ilościach. Posiłki należy spożywać regularnie. W skład dziennego menu powinny wchodzić 3 dania oraz 1-2 przekąski. Przekąskami może być wędlina lub surówka. Podczas odchudzania możemy stracić na wadze około 2 kg tygodniowo.

Według dietetyków ta dieta jest niekorzystna dla naszego zdrowia. Nadmiar białka i tłuszczu obciąża nerki i może doprowadzić do skazy moczanowej. Dieta ta zakwasza nasz organizm, a to niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów i zwiększa ryzyko próchnicy. Należy zwrócić też uwagę na niedostatek magnezu, a to z kolei powoduje zaburzenia rytmu serca. Diety nie można stosować dłużej niż rok, gdyż mogą się pojawić groźne w skutkach powikłania zdrowotne (miażdżyca, osteoporoza, zaburzenia pracy nerek). dobre tabletki odchudzające

Produkty zabronione:

pieczywo
mąka biała
makaron
owoce
mleko
jogurt
warzywa (te, które zawierają skrobię)
soki owocowe
żywność wysoko przetworzona
Z owoców najlepsze będą:

jagody
truskawki
maliny
jeżyny
Można jeść bez ograniczeń:

wszystkie gatunki mięsa
ryby
sery (do 100 g)
jajka
Podczas trwania fazy 1. w ogóle nie jemy warzyw ani owoców. Zalecane jest przyjmowanie suplementów witamin i minerałów ze względu na niedostarczanie ich w pożywieniu.

Diety nie mogą stosować osoby:

z wysokim ciśnieniem krwi
z miażdżycą
z wysokim poziomem cholesterolu.
Zaleca się konsultacje z lekarzem przed przystąpieniem do diety.

Faza 1.

Jest to faza przygotowawcza. Ma na celu: - przestawienie naszego organizmu ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu - zahamowanie napadów apetytu na słodycze, pieczywo, kofeinę - powstrzymanie napadów niepohamowanego łaknienia węglowodanów - szybką utratę wagi

Jemy regularnie 3 posiłki dziennie, lub 4-5 mniejszych. Przerwy nie powinny być dłuższe niż 6 godzin. Nasz jadłospis to różne kombinacje białka z tłuszczami - ryb, mięsa, jajek, owoców morza, śmietany, majonezu, masła, oliwy. Możemy zjeść do 3 szklanek sałaty lub do 2 szklanek innych warzyw zielonych. W fazie 1 jest absolutny zakaz jedzenia pieczywa, owoców, makaronu. Należy pić 2 litry wody dziennie.

Faza 2.

W tej fazie zwiększamy stopniowo ilość węglowodanów. Druga faza trwa do momentu aż pozostanie nam do zrzucenia 2-4,5 kg. W pierwszym tygodniu dodajemy 5 g węglowodanów i cały tydzień jemy 25 g, w następnym dokładamy kolejne 5 g i jemy 30 g cały tydzień itd. Postępujemy tak, aż do momentu kiedy przestajemy chudnąć.

Do jadłospisu stopniowo wprowadzamy ser biały, warzywa z zawartością skrobi, owoce, rośliny strączkowe, przetwory pełnoziarniste.

5 g węglowodanów zawierają następujące porcje:

Nabiał:

125 g białego sera
125 g mozarelli
1/2 szklanki kremówki
1/2 szklanki serka wiejskiego
Jeśli nowe produkty powodują przyrost wagi bądź też niepohamowany apetyt należy z nich zrezygnować.

Faza 3.

W fazie tej zwiększamy ilość węglowodanów do 10 g na tydzień do momentu aż chudniemy. Jeżeli po miesiącu stosowania tej dawki nie przybieramy na wadze, pozostajemy przy tej ilości węglowodanów. Produkty wprowadzaj stopniowo i powoli, jeśli zaczniesz tyć - zrezygnuj z nich. Podczas trwania tej fazy kluczem do sukcesu jest utrata 0,5 kg na tydzień i faza ta może trwać od 2 do 3 miesięcy.

Lista produktów zawierających 10 g węglowodanów:

1/2 szklanki migdałów, orzechów laskowych, orzechów makadamia, orzechów pinii,
1/2 jabłka
12 czereśni
1 brzoskwinia
12 winogron
1 szklanka truskawek
1/2 grejfruta
3/4 szklanki melona kantalupa
1 kiwi
1 szklanka arbuza
1 śliwka
1/3 banana
Faza 4.

Jest to faza utrzymania wagi optymalnej dla siebie. Wahania wagi nie powinny przekroczyć 2 kg (np. podczas wahań hormonalnych u kobiet). Zalecenia dla tej fazy:

kontroluj wagę raz na tydzień
nie dopuszczaj do więcej niż 2kg przyrostu wagi
ćwicz regularnie
pij 2 litry wody
jedz naturalne, nisko przetworzone jedzenie
zażywaj witaminy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz